Çarşamba, Mart 28, 2007

yoga ve sağlık, aşramdan haberler

Sevgili Dost'larım,

Hocam epeydir yazmıyorsun bizi iyice boşladın, diyor bazı dostlar.

Elbette boşlamadım ama biraz ara verip soluk aldım bu arada size yeni bazı bilgiler ve özellikle sağlık konusunda yoga yaklaşımlarını en kısa zamanda ileteceğim. Elbette ben bir doktor değilim ve doktorluk taslama gibi bir niyetim de asla olmamıştır.

Dostlarım, yoganın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri binyıllardır bilinen bir şeydir. Bu faydalı etkileri günümüz tıbbı da kabul etmektedirler. Ne güzel ki bazı tıp doktorları da yoga faaliyetlerine katılmakta ve tedavilerinde yoganın çeşitli tekniklerini kullanmaktadırlar.

Dostlarım insan sağlığı üzerinde konuşma ve gerekli olan tedavileri yapmaya mezun ve selahiyet sahipleri yalnızca tıp doktorlarıdır. Lütfen asla her ne "terapist" adı altında olursa olsun tıp doktorları haricinde teşhis ve tedavi yaptırmayınız. Pek çok insanın da bugün yoga adı altında çeşitli tedaviler yada yeni hoş tabiri ile terapiere giriştiğini görmekteyiz. Lütfen itibar etmeyiniz hem sağlığınıza hem de cebinize yazık olur. Ayrıca bu gibi tedavilerin yapılmasının da suç olması gerekir düşüncesindeyim. Yani bu, eski dönemde berberlerin diş çekmesine benziyor. Rica ederim artık böyle ilkellikler kaldı mı.

Benim size yoga ve sağlık konusunda bahsedeceklerim de yalnızca binlerce yıldır yoganın insan üzerindeki olumlu etkileridir. Tedavi değildir ve bu maksatla da hazırlanmamıştır.

Herhangi bir hastalığınız var ise muhakkak doktorunuz ile görüşün her konuda onun olurunu alın. Yoga ile tedavi yapan birileri var ise bu kişiler de muhakkak tıp doktoru olmalılardır. Aksi taktirde kimsenin tedavi terapi her neyse yapma yetkisi yoktur lütfen unutmayın.

Aşramımızda günlük çalışma programına sizlerden gelen talepler doğrultusunda iki akşamüstü sınıfı koyduk salı ve perşembe 16:00 da çalışmalarımız var bekleriz.

Ayrıca mart ayında biraz soluklandığımız film gösterileri de nisan ile gene devam edecek iki yeni filmi 15 gün ara ile sizlerle birlikte izleyeceğiz. film ad ve saatlerini de ayrıca bildireceğim.

Hepiniz sevgi ve sağlıkla kalınız
Ananda